Chia semínka 100g

160 Kč

Alergeny:
Skořápkové plody
a výrobky z nich – všechny druhy ořechů,
označení dle 1169/11 EU

 

Šalvěj hispánská (Salvia hispanica) je bylina z čeledi hluchavkovitých, pocházející z horských oblastí Střední Ameriky. Je pěstována pro jedlá semínka zvaná chia.
Šalvěj hispánská je jednoletá rostlina vysoká přes jeden metr, s bílými nebo fialovými květy.
Rostlinu znali už staří Aztékové a používali ji také jako platidlo, jak zmiňuje Mendozův kodex ze 16. století. Mexický stát Chiapas dostal své jméno právě díky pěstování semínek chiaSemínka jsou šedá až černá, dlouhá okolo jednoho milimetru, obsahují vápník, antioxidanty a omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Zahánějí pocit únavy, žízně a hladu. Konzumují se vcelku i mleté, s jogurtem, jako součást zeleninových salátů nebo se přidávají do pečiva. Když se zalijí vodou, vytvoří výživný rosol, který může sloužit jako náhražka oleje a vajec. Semínka nemají žádnou chuť. Jsou vhodná i pro celiaky a diabetiky.

Historie užívání maličkých Chia semínek sahá až k Aztékům a Mayům z Jižní Ameriky, kteří je používali hlavně jako zdroj energie. Pojmenování „Chia“ je mayský výraz pro „sílu“. Další možný původ názvu semínek pochází z aztéckého slova „chian“, které znamená „olejnatý“.
Díky rychlému růstu se šalvěj hispánská používá také jako dekorativní rostlina: semínka se sadí do květináčů ve tvaru zvířat a vytvářejí tzv. chia pets.
V Kalifornii roste příbuzná rostlina Salvia columbariae , jejíž semínka jsou známa jako „zlatá chia“.
Chia semínka mají na lidské tělo mnoho pozitivních účinků. Semínka jsou vhodnou potravinou při hubnutí., protože v žaludku absorbují velké množství vody, čímž nabobtnají a navozují pocit plnosti.[8] Také jsou vhodné pro diabetiky, jelikož zpomalují proces trávení polysacharidu, což napomáhá k stálejší hladině cukru v krvi. U některých lidí se na chia semínka může vyskytnout alergie, která se projevuje nadýmáním.

Zdroj: Wikipedie

Kategorie: Ořechy
Hmotnost: 0.1 kg